Paryžius kanalizacijoje


Užsidirbau. Rankos neprieina prie blogo naujienų. Nors jų yra ir vertų aptarti, ir vertų pagalvoti, ir vertų žinoti. Panašu, jog gyvenimas keičiasi ir nėr žinios į kurią pusę jis klostysis toliau.

Vakar buvo šoko diena. Kai šiandien apie ją pagalvoju – niekai. Tik gaila darbo. Ir su operatoriumi, sėdėdami Paryžiaus CDG oro uoste ir laukdami savo reiso, sakome, kad tai būtų didžiausia gyvenimo problema.

Taigi vakar eidami dar kartą susitikti su Šarūnu Bartu, pradėjusiu didžiulę savo darbų retrospektyvą Paryžiuje, stabtelėjome netoli Pompidou centro. Kas buvo toliau, jau parašiau FB, bet verta pasidėti ir čia.

Tik dėl to, kad prancūzai stipriai keičiasi. Jie bijo, bet stengiasi išlikti ramiai. Jie mandagūs, kaip ir anksčiau, bet praranda savitvardą. Jie debatuoja visur: namuose, per televizorių, renginiuose. Kaip kažkas pasakė, taip nebuvo nuo antrojo pasaulinio karo laikų. Vieni – už, kiti – prieš.


Paryžius protestuoja: tolerancija prieš fobijas.
Mitingas prieš antiislamistus. Dalyvių – gal 100. Policijos – gal 200. Praeinančių ir žiūrovų – panašiai. Filmuojančiųjų ir fotografuojančiųjų – vienas kitas.

Policija – ginkluota, ratuota, bet geria kavas iš popierinių puodelių ir stoviniuoja prie savo minibusų. Kad įvyks nors koks susidūrimas, pagal policininkų nuotaikas, neatrodo.

Kadangi per kelias dienas Paryžiuje kalbinome įvairių pašnekovų, protesto vaizdai tinka. Filmuojam.

Staiga prieina policininkas ir pareikalauja, kad operatorius parodytų nufilmuotus vaizdus. Rodo. Liepia viską ištrint. Ištrina. Dar pasiveda į šoną, toliau nuo kitų. Liepia atiduoti vaizdo kortą. Kolega nesipriešina. Bet matau jo akis – trijų dienų darbas ir išieškoti Paryžiaus planai…

Traukiu savo “Press” pažymėjimą, einu prie policininko. Prisistatau. Tiesiu dokumentą. Skaito.

Tavo pažymėjimas galioja tavo šaly! Čia – Prancūzija, čia prancūziškos taisyklės! Ar žinai, kad policijos negalima filmuoti! Ar žinai, kad islamistai gali atpažinti policininkus! Ar žinai, kad jiems gręsia pavojus!

Žinau, bet mes ne policiją filmavom. Patys matėt, kas buvo vaizde. Tik užrašai ant nugarų “policija”. Bet visi planai ištrinti. Kur mūsų korta?

Tavo korta – merijoje, eik ir pasiimk!

Nesupratau.

Ateik, parodysiu, kur tavo korta. Veda prie ventiliacijos šachtų grindinyje, iš kurių žiemą vasarą pučia karšti vėjai. Va, čia – tavo korta!

Ginčytis beprasmiška. Nueinam.

Gerai, kad tai buvo korta, skirta tik gražiam Paryžiui. Paryžiui, kuris nukeliavo į savo požemius… Désolé.

Tiems, kas FB nepatikėjo, kad prancūzas gali tujintis, laikas nusiimti rožinius akinius.

Myliu Paryžių visa širdimi, bet šįkart myliu liūdnai.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s