Kodėl tik kartais?

Vakar Vilnius siautė “Kultūros naktyje”.

Nuostabu, kad esama tiek žmonių, neabejingų parodoms, renginiams, akcijoms. Neįtikėtina, jog Lietuvoje gyvena tiek vertinančiųjų menus. Vieną kartą per metus į Senamiestį, ko gero, suvažiuoja visa pusė milijono sostinės gyventojų. Dėl dvasios peno.


Suprantama, nekalbu apie kaziukus ir kitas namudininkų muges, amatininkų rojų, kai senoji sostinės dalis irgi tampa milžiniškos traukos meka. Pirkimo ir pardavimo meka. Sutinku, visokių švenčių reikia, jos kelia nuotaiką, skatina bendravimą, augina ekonomiką, atpalaiduoja nuo rutinos ir politikos gąsdinimų.

  

  

Ir gerokai įdomiau kai vienu ypu gali apeiti daugybę vietų, renginių, susijusių su skirtingais menų vyksmais. O juk jų lankomumas atskleidžia išprusimo ir interesų lygį. Nuteikia, jog esame išsilavinusi nacija, turinti elitinių interesų, stovinti eilėse ne tik prie keptų dešrelių per muges ir sakinius skaldanti keiksmais arba deminutyvais. Bet ir kantriai laukianti savo eilės į galerijas ir muziejus.

  
  
“Kultūros naktyje”, vaikštinėdami su bičiuliais nuo vienos parodos prie kitos, ir apšnekėjome tą keistą reiškinį.

Kodėl tokio susidomėjimo menu nėra kitais laikais ir be specialių įvykių? Kodėl gyvenime į parodas vaikštoma retai? Kodėl net savatgaliais tokie lobynai kaip NDG, ŠMC, TDM, VPG, kitos galerijos sulaukia vos kelių dešimčių ar kelių šimtų lankytojų?

  
  
Metų metais muziejai stovi tose pat vietose. Kasmet dar randasi naujų meno galerijų. Bet kasdien jie žiovauja ir snaudžia lygiai taip pat, kaip jų ekspozicijų prižiūrėtojai. Tiesą sakant, šiokiadieniais ir pati niekada neturiu laiko užsukti į parodas. Ir gal klystu, bet ar mūsų vaikams būna muziejuose dailės ar kitų diciplinų, susijusių su meno suvokimu, pamokų? Jei – taip, labai smagu. Jei – ne, visai liūdna.

  
  
Visų didžiųjų (ir ne tik jų) Europos miestų muziejuose ir nacionalinese galerijose visada gali sutikti krūvas gulinėjančių ir tupinėjančių vaikiukų, visai mažuliukų darželinukų, kuriems pasakojamos įdomiausios meno istorijos, aiškinami siužetai, mokoma pažinti meną ir skatinama jį suvokti. Tiesa ir ta, kad muziejų nakties metu visa Europa stovi eilėse prie meno savo miestuose. Bet ir šiokiadieniais tenykščiuose muziejuose ir meno centruose snaudulio stipriai mažiau. Nei pas mus.

Žinau, kad kažkas dabar jau piktinasi ir burba, atsirado aiškintoja. Taip, atsiradau 🙂 Nes norėčiau, kad čia būtų Paryžius, o ne Kalabybiškės ir Bravopisioniškės.

Tik nenorėčiau ir negalėčiau būti Užkalnis ir spjaudytis tulžimi, provokuoti ir erzinti. Nemokėčiau, nors gal būtų įdomu pamėginti pasitaškyti. Jo įžvalgas skaitau tarp eilučių ir stipriai bei labai linksmai juokiuosi.

Bet grįžtu prie to paties, kartinio kultūrinio vajaus. Meno, šventinių eilių ir paprastų savaitgalių. Kodėl laisvadieniais plukiamės maximiniuose akropoliuose? Kodėl kanonizuojame alaus, ledų ir kitas ėdimo bei gėrimo šventes? Kodėl vartojimo kultūros prisisėmėme kosminiu greičiu? Kodėl meno lankymo ritualų turime vos vieną kitą?

Kas lemia? Laikas, kad vasarą smagu išeiti į naktį? Pinigai, kad nereikia mokėti už bilietą kelių eurų? Minia, kad su ja gali plaukti ten, kur neša? Draugai, su kuriais gali susitikti “drinkui” ir puikiai praleisti laiką?

Ko gero, visi atsakymai teisingi. Gal kokio vieno ir trūksta. Bet lemia viskas. Esame tokie. Minioje smagiau, įdomiau, saugiau, skaniau.

  
  
Bet kuriuo atveju, pasibaigus unifikuotos kultūros progai, kitais savaitgaliais verta sukti visais įmanomais muziejų maršrutais. Tereikia pasisakyti, turiu įprotį šeštadienio pusdienį skirti menams. O po to jau ir savaime to reikės labiau nei akropolių.

O čia panaudotos nuotraukos iš VDA “Titaniko” ir “Jaunojo dizainerio” konkurso, kurio geriausių darbų ekspozicija truks dar ilgokai. Puikios idėjos, originalūs, progresyvūs jaunosios kartos darbai. Gal rasite laiko. Nieko nekainuoja, bet garantuoja indėlį į funkcinio dizaino suvokimo platumas.

Sužavėjo Evelina Kudabaitė ir jos “Giria” – medžių (ne šiaip medžio, o medžių!!!) indai. Sveika ir technologine prasme unikali koncepcija.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s